Serwis: Laney GH100S ’94

Na warsztat dotarł pacjent – Laney GH100S, hi-gainowy czołg wyprodukowany w Wielkiej Brytanii. Miał mieć problemy z działaniem wejścia HIGH, właściciel napisał:

Mam taki problem z tym headem, że wpinając się w wejście LOW wszystko gra a jak już wepnę się w wejście HIGH to piec przestaje grać. Chwilę gra normalnie, jakieś 5-10 sekund a potem zaczyna cichnąć i strasznie siarzyć tak jak przy wyłączaniu pieca.

W większości starych konstrukcji regulację wzmocnienia na wejściu HIGH/LOW realizuje się przez układ dzielnika napięcia przełączanego zworkami gniazd wejściowych. W jednym przypadku sygnał z gitary podawany jest w całości, a drugim podzielony jest na pół. W Laneyu mamy do czynienia z bardziej zaawansowanym projektem mającym w swoich korzeniach tor sygnałowy legendarnego modelu Klipp z lat 70., w którym przester budowano kolejnymi sekcjami lampy ECC83. Teraz to nie dziwi lecz wówczas było to bardzo świeże podejście. W GH100S wejście LOW realizowane jest za pomocą jednej połówki lampy ECC83. Po wpięciu się w wejscie HIGH sygnał wędruje zaś przez obie połówki V1, za każdym razem budując przester.

Moje podejrzenia od razu skierowały się w stronę sterowania połówką lampy powiązaną z wejściem HIGH. Wszystkie podzespoły okazały się działać prawidłowo, co paradoksalnie przerodziło się w powód do zmartwień. Przy teście z gitarą okazało się jednak, że potencjometr gain bardzo dziwnie reaguje na zmianę pozycji. Właściwie to pracował w trybie 0-1, odłączając sygnał całkowicie lub przepuszczając jego stałą dawkę. Wymieniony pot przywrócił wzmacniaczowi pełną sprawność.

Toroidalne trafo zasilania - do tego nie przywykłem ;)

Toroidalne trafo zasilania – do tego nie przywykłem ;)

Laney skonstruowany jest naprawdę solidnie. Samo chassis jest cholernie ciężkie, wykonane z grubej blachy. To dobry znak, jeśli coś jest ciężkie to zazwyczaj jest dobre. Wszystkie komponenty są wysokiej jakości, uwagę zwraca ogromne trafo głośnikowe. Nieczęsto spotyka się też wkręcane ekrany lamp przedwzmacniacza.

Wkręcane ekrany, wow. Tego nie ma nawet w Matampach czy Hiwattach.

Wkręcane ekrany, wow. Tego nie ma nawet w Matampach czy Hiwattach.

Końcówka może pracować na lampach 5881/6L6 lub EL34, z tyłu mamy do dyspozycji przełącznik biasu do wybranej kombinacji. W serwisowanym wzmacniaczu zamontowano rosyjskie 6P3S-E, ciekawe NOSowe odpowiedniki amerykańskich 5881/6L6 z płaską podstawką.

Miałem problemy z rozszyfrowaniem cyrylicy.

Miałem problemy z rozszyfrowaniem cyrylicy.

Właściciel poprosił też o zbadanie lamp. Wyniki są jak najbardziej zadowalające jak na potrzeby wzmacniacza instrumentalnego. Lampy końcówki zachowały emisję w okolicach 90% prądu katodowego.

 

 

lampy laney

Rozbieżnością pomiędzy lampami 3 i 4 bym się zbytnio nie przejmował, “ważą” się na tle drugiej pary.

 

No i na koniec flaki, czyli to co fani lampowych wzmacniaczy lubią najbardziej. Nie ma popeliny, podstawki lamp nie są montowane bezpośrednio na PCB.

guts

#gh100s#laney

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *