Serwis: Ampeg SVT-CL

Dziwna historia i jednocześnie wartościowa przestroga. Kojarzycie zapewne metalowe mocowanie lamp na sprężynach dociskowych. Mają pomóc w utrzymaniu lampy w gnieździe. Jednak jeśli z jakiegoś powodu lampę trzeba wyjąć – zachowajmy wzmożoną ostrożność. Niech przypadek Ampega zobrazuje dlaczego.

Klient przyniósł na serwis popularną ceelkę, paliła bezpiecznik główny przy próbie wyłączenia standby, a jedna z lamp miała robić fajerwerki. Naturalnie pierwszą rzeczą były oględziny wizualne lamp końcówki. Dwie z nich miały małe pęknięcia z oznakami zaniku getteru w ich pobliżu. Na pozostałych lampach w tym miejscu były również drobne rysy. Zdałem sobie sprawę, że powstały na skutek nieumiejętnego zakładania/zdejmowania mocowań na sprężynach (trzeba też nadmienić, że dostęp do lamp w Ampegu jest tragiczny i prowokuje siłowe zachowania). Nagrzewanie się i stygnięcie lamp zamieniło głębsze rysy w pęknięcia.

Wyraźne pęknięcie.

Wyraźne pęknięcie.

Ślad po wylądowaniu elektrycznym.

Ślad po wylądowaniu elektrycznym.

Brak getteru w tym miejscu wskazuje na lokalne rozszczelnienie oraz punkt uderzenia wyładowania elektrycznego wewnątrz lampy. Lampa po lewej w ogóle nie wykazuje emisji, druga działa ale wróżę rychłą śmierć.

Podmiana tych dwóch lamp na inne naprawiła problem z paleniem bezpiecznika, jednak wzmacniacza nie można było zbiasować korzystając z wbudowanego systemu ze wskaźnikiem diodowym. Podejrzenie padło na sam układ pomiarowy, uszkodzona lampa mogła przecież go mocno przeciążyć. Jest to z resztą dość częsta przypadłość, która objawia się przechodzeniem wzmacniacza w tryb fault lub właśnie dziwne wskazania diod z tyłu przy sprawnych lampach. Przystąpiłem do rozbiórki, niestety nie było to proste i przyjemne zadanie.. Praca na tych wzmacniaczach to koszmar.

IMG-20150907-03305

Uf, pierwsza płytka na wierzchu.

Faktycznie jeden z rezystorów nie miał przejścia. Wymieniłem więc wszystkie na komponenty o wyższej wytrzymałości i dokładności.

Następnie dobrałem się do drugiej płytki z gniazdami lamp mocy. O idiotycznym demontażu nie wspomnę, szkoda nerwów. Chciałem to sobie odpuścić jednak cieszę się, że tego nie zrobiłem.

Rezystor siatki ekranującej. Często się przepala przy awariach lamp.

Rezystor siatki ekranującej. Często się przepala przy awariach lamp.

Rezystory siatki ekranującej w tych wzmacniaczach mają jedynie 1/4W. Zazwyczaj w tym miejscu widuje się komponenty zdolne wytrzymać 2-5W. Co prawda w Ampegu jest osobny zasilacz dla siatek ekranujących, napięcie jest tam właściwie stałe i prądy niewielkie, to jednak 1/4W jest wartością zbyt małą. Tym bardziej, że współczesnym lampom zdarza się bardziej obciążać układ. Rezystor to nie bezpiecznik więc wymieniłem wszystkie na 1-watowe komponenty marki Dale. Tym samym pozostało już tylko złożyć wzmacniacz do kupy, co jest równie upierdliwe jak jego rozbieranie.

Aha, z tych mocowań lamp lepiej zrezygnować. Opisane wyżej usterki były spowodowane ciężką awarią lampy uszkodzonej w tak niewinny sposób jak nałożenie mocowania. Zdemontowałem je wszystkie. Brak miejsca w Ampegu nie pozwala zakładać ich z należytą ostrożnością. Nie są też jakoś szczególnie potrzebne. No chyba, że trzeba wzmacniacz gdzieś wysłać, ale wtedy i tak dużo lepiej jest spakować lampy oddzielnie, należycie je zabezpieczając.

#ampeg#svt-cl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *